среда, 24 февраля 2021 г.

 

Бінарний урок. 6 клас

Творчість Лесі Українки (поезії «Як дитиною, бувало», «Мрії», «Тиша морська» через призму математики ( ділення звичайних дробів )

Мета: Закріпити знання алгоритму виконання дії ділення звичайних дробів, мішаних чисел та натурального числа на дріб; сприяти активізації розумової діяльності; розвивати обчислювальні навички та мову учнів; виховувати старанність, бажання працювати творчо, свідоме ставлення до навчання; закріпити знання учнів про життєвий та творчий шлях Лесі Українки; виховувати почуття співпереживання, прагнення бути мужнім, впевненим, цілеспрямованим, волелюбним, як і Леся Українка.                                                                                                                                                  Тип уроку: застосування знань, умінь і навичок.                                                                                                                 Форма проведення: бінарний  урок

Наочність та обладнання: презентація ходу  уроку,яка демонструється протягом уроку; картки із завданнями, сприйняття на слух  творів(пісень) Лесі Українки , зашифрований текст, портрет Лесі Українки, виставка творів письменниці.

Епіграф

Не достатньо мати лише добрий розум,

головне – це добре застосовувати його.

                                                        Р. Декарт

Під портретом Лесі Українки слова:

«Я маю в серці те, що не вмирає»

                                                       Хід уроку

Вчитель української літер.:

Тема нашого сьогоднішнього уроку «Творчість Лесі Українки (поезії «Як дитиною, бувало», «Мрії», «Тиша морська») через призму математики (ділення звичайних дробів)

Наш урок сьогодні буде незвичайним, бо повторюючи і закріплюючи відомості про життя та творчість великої  української  письменниці   Лесі Українки ви будете виконувати   математичні дії .

 (діти записують в зошит тему уроку)

Вчитель математики:

Будь – яка робота виконується легше, якщо гарний настрій. Тому перед початком роботи посміхніться, і починаємо працювати.

Вчитель української літер.:

Усміхнися всім навколо:

небу, сонцю, квітам, людям.

І тоді обов’язково

День тобі – веселим буде!

3.Актуалізація опорних знань учнів

Вч. укр. л-ри:

У нашім класі на дошці з портрета дивиться на нас відома поетеса. Це гордість нашої землі. Нескорена, незламна Леся. Давайте пригадаємо основні факти з життя та творчості Лесі Українки .

                                       (Перегляд відеофільма)

Учитель літератури:

І так, ви згадали основні моменти з життя та творчості Лесі Українки, але в нашій хронологічній таблиці десь загубилися дати. Нам треба протягом уроку їх відновити.

Учитель математики:

А зараз ви розв’яжете деякі задачі , відповіді на них будуть пов’язані з життям та творчістю Лесі Українки. Стежте за хронологічною таблицею  на дошці.

ПРОБЛЕМНО-ПОШУКОВІ ЗАВДАННЯ

Уч.математики:

                                                         ЗАДАЧА

Виділіть цілу і дробову частини дробу EMBED Equation.3. Чому дорівнює ціла частина дробу?  (25)  Вкажіть чисельник (2) і знаменник (1871) отриманого дробу.

(Відповідь  25 лютого 1871 р)

Вчит. укр.літер.:

Що ми отримали за поєднання чисел?

Відповіді учнів:

Велика українська поетеса Леся Українка народилася 25 лютого 1871 року

 

 

Вчитель української  л-ри:

Образ Лесі Українки входить у наше життя з першими піснями й віршами, полонить серце своєю любов’ю до народу, мужністю і величчю, своєю незламною силою.

Ми з вами читали поезію «Як дитиною, бувало..», а зараз давайте послухаємо

як звучить вірш у музичному виконанні.

Вч. укр. літер.:

 Бесіда:

− В яких словах вміщено головну думку поезії?

Головна думка: „ Щоб не плакать, я сміюсь, плачу я, щоб не сміятись”

Як називається твір письменника, який, по суті, розкриває біографію самого автора? (автобіографічний)            

-Які біографічні моменти згадуються у вірші?

Яка ж вона Леся Українка?  Давайте складемо сенкан про Лесю Українку.    

Сенкан

1. Іменник (тема)

2. Два прикметника

3. Три дієслова

4. Речення — висловлювання з теми   

 5. Синонім до теми

***

            Леся Українка

         Сильна, вольова    (незламна, стійка, мужня)

    Живе, творить, надихає.

Долає всі життєві перешкоди

              Поетеса

Учитель літератури: Мріяла стати художником, бо гарно малювала, музикантом, бо мала неабиякий хист до музики. І не знала дівчинка, що в серці вже поселилася Муза, що її поезії судилося стати в майбутньому окрасою української літератури.

-Давайте послухаємо  уривки поезії і назвемо назву  вірша.

(Учні читають напам’ять вірш «Мрія»)

Який вірш ми прослухали?                                                                                                               - Про що мріє дитина в дитинстві?

 

-Випишіть художні засоби

епітети

любі роки, надзвичайний, дивний вік, горді переможці

метафори

душа бажала, укриті таємницею, розум очарували, погляд спускався

 

Вчитель української літератури

    Лист Лесі із її щоденника: «Я любила писати вночі, коли вся земля відпочивала після неспокійного дня, коли наодинці зі мною була ніч і ті зорі, що дивились через віконце у мою кімнату. Кожна хвилина нічної тиші, коли до мене летючою зіркою спадала Муза, була в моєму житті променем щастя».

-Але не все було так добре, як мріялось. Трапилась біда.

Вч.математики. Скільки років було маленькій  Лесі, яка одного разу на Водохрещення  пішла святити воду? Це була застуда, в майбутньому – хвороба на все життя.

    *Дати відповідь ви зможете тоді, коли знайдемо площу прямокутника, сторони якого дорівнюють  м  і м.                        (Відповідь  6)

 

Вч.укр.л-ри.

Батьки підтримували доньку, бо знали - ця хвороба на все життя. Леся страждала від страшних болів, мовчки переносила операції. До школи, звісно, ходити не могла. Тому навчалася вдома.

Учитель математики:

Наступне завдання таке. У кожного на парті завдання знайти відповідь виразу та периметру шестикутника.

*Обчисліть значення виразу   +           (Відповідь      10)

*Знайдіть периметр шестикутника, кожна сторона якого дорівнює см. (Відповідь  9)

Вч.української мови:

-Як ви поєднаєте дані числа з творчістю Л.Українки?

(Вона мала чудові здібності, оволоділа , оволоділа 10 мовами, історією,  літературою.

А коли заарештували нашу тітку Елю, Леся написала свій перший вірш «Надія». А мама запропонувала їй обрати псевдонім Леся Українка. Майбутній поетесі було лише 9 років).

 

ФІЗКУЛЬТУРНА ВІКТОРИНА.

v  Якщо ви вважаєте, що в житті необхідні знання про дроби - підніміть вгору руки.

v Якщо ви вважаєте, що Леся Українка –це псевдонім Лариси Косач - кліпніть очима.

v  Якщо ви вважаєте, що урок математики розвиває логіку вашого мислення, то покрутіть головою вправо і вліво.

v Якщо ви вважаєте, що поезію «Мрія», «Як дитиною бувало» написала Леся Українка похлопайте в долоні.

v  Якщо ви вважаєте, що хороша дисципліна на уроці - запорука вашого успіху та знань, то зі жміть і розіжміть пальці ваших рук.

v Якщо на вашу думку, ви дисципліновані і уважні на уроці ,то зробіть кругові рухи головою вліво-вправо.

v  Якщо ви вважаєте, що, щоб бути здоровими, потрібно займатися спортом, то зробіть вдих і видих.

Вч.укр.л-ри:

-Чи була звичайною дитиною Леся в дитинстві?Що їй вдалося навчитися раніше,чим одноліткам?

 

Вч.матем:.   А зараз ви отримаєте завдання .

*Із прямокутного листа картону розміром  м на м при всіх його кутах вирізали

рівні квадрати м. Чому дорівнює площа частини листа, що залишилася?      (Відповідь ,   4р., 5р., 6р.)

                                                   Відповіді:у 4р-навчилася читати,у 5-писати,у 6-шити вишивати.

Вч.укр.л-ри:

-А зараз я пропоную вам закрити очі і поринути в чарівний світ природи…

                                              ( Запис шуму моря)

-Який вірш Лесі Українки нагадує нам про море?      («Тиша морська»)

-Головна думка цього вірша? (Треба долати всілякі життєві труднощі, бути    оптимістом)

-Пригадайте історію написання вірша. Кому він був присвячений?                                                                    (Леся Українка , як ви знаєте, хворіла, тому лікарі радили їй частіше перебувати в місцевостях із теплим сухим кліматом. Таким благодатним краєм є Крим. Саме там, у Євпаторії, видатна поетеса проводила багато часу. Спостерігала за чарівною природою  і викладала свої незабутні враження в поетичні рядки. Так Леся Українка  пише цикл поезій "Кримські спогади", які присвячує братові).

Вч. математики: 

                                       Математично-літературна ігротека

-Ви почули шум океану, а тепер подивіться і порівняйте ,як звучить вірш на язиці математики.

                         Веселий вірш та поезію Лесі Українки(на презентації)

 

2  15  42

42  15

37  08  5

20  20  20

 

38  46

0  4  20

7  08  33

20  20  20

 

В час гарячий полудневий

Виглядаю у віконці:

Ясне небо, ясне море,

Ясні хмарки, ясне сонце.

Певно, се країна світла

Та злотистої блакиті,

Певно, тут не чули зроду,

Що бува негода в світі!

 

Леся Українка «Тиша морська»

 

 

Вч. л-ри (на презентації)

***     Віднови рядок за приголосними

ТШМРСЬК ( Тиша морська)

КДТНБВЛ  (Як дитиною, бувало)

ЩБНПЛКТЬСМЛСЬ (Щоб не плакать, я сміялась)

 

 ***     Римування(на картках)

-Добери риму з поезій («Тиша морська»)

сонце — (віконце)

хвилі — (білі)

перлиста — (золотиста)

каміння – (проміння)

Вч.укр-літ:                                                                                                                                                     Я бачу, що ви любите читати вірші, а значить, поезія торкається вашої душі. То ж в чому сила поетичного слова Лесі Українки? Повертаємось до епіграфа    «Я маю в серці те, що не вмирає». (волелюбність, доброта, мужність, любов до рідного краю…)

Ми сьогодні захоплюємося цією талановитою жінкою, яка все життя долала свій фізичний  біль. Дpугої такої, як Леся, не було, не має і не буде на світі. Леся - неповтоpна.

Вч. математики:

А зараз розв’яжіть усно задачу.

Розв’яжіть рівняння а)                                Відповідь(1)

Б) Щоб дізнатися наступне число, потрібно 4000 спочатку зменшити у 2 р.,а потім на 87                          (Відповідь 1913)

Вчитель української літератури:

Саме 1 серпня 1913 року в Сурамі зупинилося серце Лесі Українки. Її тіло було перевезене до Києва поховане на байковому кладовищі, поряд з могилами батька і брата.

 

Учитель літератури.: А зараз ми підсумуємо вивчене на уроці. Потрібні знавці як математики, так і української літератури.

          Чарівна шкатулка. (Діти по черзі витягують питання і дають відповіді)

1. Хто був порадницею у дитинстві для Лесі Українки? (мати)

2. Знайди 2/5 — від числа 10. (4)

3. Справжнє ім’я Лесі - …

4. Знайди число, 3/4 якого дорівнюють 3.   (4.)

5. Як називався перший вірш Лесі? Кому він був присвячений? («Надія». Тітці Елі)

6. Поділи 200 на половину.      (400.)

7. У якому вірші Леся Українка  пригадує своє дитинство? («Як дитиною, бувало».)

8. Чому дорівнюють півтори третіх від 100?    (50.)

9. Поезія "Мрія" має таку назву, тому що ..

10. Як треба сказати: 2/3 + 3/5 дорівнює 1 7/15 чи дорівнюють 1 2/5. (Не дорівнює.)

11.Кого називали в сімї Лесі Українки «Мишолося»? (Лесю і Мишка)

 12. Як звали маму поетеси? (Олена Пчілка).

 III. Підсумок уроку.

Учителі підбивають підсумок уроку, цікавлячись у учнів, чи сподобався їм урок, що вони винесли з нього.

Оцінювання

III.      Домашнє завдання:

Вивчити напам’ять вірш Лесі Українки

 

 

 

 

понедельник, 22 февраля 2021 г.

Тетяна Щербаченко «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала»

 

Тема . Позакласне читання. Тетяна Щербаченко «Пуп Землі, або Як Даринка світ рятувала»

 

 

Мета:викликати інтерес до самостійного читання сучасної української літератури; розвивати навички самостійної роботи з книгою,знаходження зернин мудрості, які можуть знадобитися в житті;розширювати кругозір учнів;виховувати почуття людської гідності,любові і пошани до близьких

 

Тип уроку:урок позакласного читання.

 

Обладнання:портрет письменниці, виставка її книг,ілюстрації до твору.

 

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

 

II Актуалізація опорних знань учнів.

  Міні-дискусія «Що людині потрібно для щастя?»

 

III. Повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності

 1.Проблемне запитання:

  «Що ви очікуєте від уроку?Якими кольорами ви можете зобразити свій

   настрій

 2.Завдання на вибір:

 - Дібрати прислів’я ,приказки, якими можна охарактеризувати героїню твору.

 - Скласти сенкан.

 - Скласти рекламу на оповідання.

 

IV. Засвоєння нових знань і формування опорних умінь і навичок

 1.Робота над змістом твору.

    Відповідаючи на запитання,добираючи відповідні місця з тексту,треба

    визначити тему й основну думку оповідання.

 - Якою ви уявляєте дівчинку?

 - Як Даринка ставиться до життя?

 - З скількох частин складається твір?

 - Які пестливі слова письменниця використовує у творі?

 -Яка  пригода вам  найбільше запам’яталась?

  Тема:розповідь про допитливу добру дівчинку Даринку,її жагу до пізнання

   світу.

   Основна думка: дитина – майбутня доросла людина, яка повинна осмислено

   ставитись до своїх вчинків.

2.Квест з теорії літератури.

   Визначте жанр твору і доведіть.

- Які елементи казки наявні у творі?

- Що свідчить про те, що це оповідання?

 Отже, жанр твору - дитяче оповідання

3.Запис в зошит.

 Оповідання – це невеликий прозовий твір,сюжет якого застосований на  

 певному епізоді з життя одного персонажа.

4.Зєднайте художні засоби з їх назвами

 

 

 

Епітети                                                    Золотаві грушки,веснянкуваті  

                                                                  сунички,несміливий  вітерець,

                                                                  зозулясте пір”я.

 

 

         

Фразеологізми                                        Бджілка в хусточці,зграйка

                                                                  різнокольорових клубочків,

                                                                  вклякла навіть іменинниця,

 

 

 

Метафори                                                 Пропустити повз вуха,вкинути

                                                                 смішинку до рота,викидати коники.

 

 

 

5.Робота в парах.

 Асоціативний диктант.

 Вибрати серед переліку рис ті,які стосуються Даринки ,скласти інформаційне

 гроно ,характеризуючи героїню твору:

 Весела,енергійна,винахідлива,скупа,незалежна,працьовита,вередлива, «пуп  

  землі»,товариська,ледача,дотепна.

        

 

                                       весела

                                       енергійна

Даринка                         винахідлива

                                        вередлива

                                        товариська

 

6.Клоуз – тести.

 Завдання,щоб перевірити вашу уважність:

1.Твір складається з …(5 частин)

2.Головна героїня твору…(Даринка)

3.Даринка товаришує з вигаданими друзями…( Бурмосиком ,  

                                                                                 Веселиком)

4.Бабуся вчить дівчинку перед сном читати…(молитву)

5.Одного вихідного Даринка перевела стрілки годинників на цілу…

                                                                                    (годину вперед)

6.День народження Даринки…(влітку)

7.Дівчинка вночі в ліжку читала…(енциклопедію)

8.На день народження дідусь подарував онучці…(курочку Мишко)

9.Даринка прив’язала на повідок…(порося)

10.Молодята назвали свинтуса…(Орликом)

11.Дара свого нового сусіда обсипала…(борошном)

12.Після провини дівчинка завжди…(вибачалася)

 

 

 

7. Поетичний конкурс.

    Вставте пропущені слова з пісеньки.

                                                Іди, іди , ---(дощику)

Зварю тобі ---(борщику)

        Тобі ---(каша),мені ---(борщ).

    Щоб рясний падав---(дощ).

 

8.Завдання на вибір.

 Пригадайте, які завдання пропонувалися на початку уроку.

 

 - Якими прислів’ями,приказками можна охарактеризувати Даринку?

 (Хто не чинить лихого,тому нічого не страшно.

 Шануй сам,шануватимуть тебе люди.

 Добре діло роби сміло.)

 

 - Сенкан.

                      Даринка

            весела,винахідлива

      фантазує,пустує,товаришує

 весела захисниця родинного спокою

                     дивачка

 

 - Реклама на оповідання

.

9.Метод «Мікрофон».

 «Якою у майбутньому ви бачите Даринку?»

 

V. Підбиття підсумків уроку .

1.Творча робота.

   Використовується метод «Кольорова рефлексія»

   Завдання: зобразити,як змінився настрій.

2.Гра «Створи квітку щастя»

    На завершення уроку створімо з вами «квітку щастя»

    Запитання:

   «Що потрібно для щасливого життя?»

    Записати тільки одну думку. Кожен з вас отримав пелюстку, на якій слід

    записати тільки одну думку.

3.Оголошення результатів роботи учнів. Мотивація оцінок

 

VI. Пояснення домашнього завдання.

   Створити власний портрет методом «Бінго».

   У поданому зразку чоловічка вписати своє ім”я ,по праву руку написати риси

   характеру,які б ви хотіли набути, по ліву руку – риси,яких хотіли б позбутися.

 

 

 

 

 


      

 

      +                                                       -